Viis soovitust kõrgkooli astujale

Gümnaasiumi lõpetamine ja kõrgkooli astumine on kindlasti noore inimese elus üks pingelisemaid ja olulisemaid hetki. Ajakirja Reformikiri palvel panin kirja mõned mõtteterad, mis võiks edasiste õpingute osas noortel pingeid leevendada ja valikud lihtsamaks muuta.

1)      Ära ennast hulluks mõtle. Ülikooli ja eriala valik ei ole pöördumatu otsus, mida poleks võimalik hiljem muuta. Tänapäeval võid uuesti kõrgkooli minna ja eriala vahetada terve elu. Kui sel suvel valik ei õnnestu, siis juba aasta pärast saad uue võimaluse. Eksimatuid inimesi pole olemas, tähtis on igast kogemusest midagi tarka kõrva taha panna. Parem juba nooruses riskida ja ringi vaadata, kui pensionieas kibestunult tõdeda, et sai elu aeg valel erialal tegutsetud.

2)      Vali eriala oma südame, mitte moevoolu järgi. Ära lase ennast liigselt mõjutada hetke trendidest oma tulevase eriala valikul. Õpi seda, mis on sinu jaoks kõige põnevam ja milles sul on teatud eeldused. Inimene, kes armastab oma tööd, jõuab tippu ja on õnnelik igal erialal. Tööturg ei vaja tuhandet keskpärast juristi või politoloogi, tööturg vajab tipptasemel spetsialiste, kes suudavad eristudes luua teistest kõrgemat lisandväärtust.

3)      Välismaale minek ei ole paradiisi sattumine. Välismaale õppima või töötama minek on kindlasti huvitav ja kasulik väljakutse, aga ei tasu mõelda, et ainult Eestist eemal on võimalik karjääri teha ja hästi elada. Eesti on küll väike riik, aga seda paremad on siin võimalused tippu tõusta ja kogu riigi arengutele mõju avaldada.

4)      Edu tuleb raske tööga. Ülikooli saamisega ei lõppe sinu pingutuste rada. Samamoodi ei lõppe sinu hariduselu ülikooli diplomi saamisega. Edukad on need inimesed, kes õpivad läbi oma elu, kes pingutavad teistest rohkem, kes on valmis kõrgemate eesmärkide nimel oma mugavust ohverdama.

5)      Ole ambitsioonikas ja optimistlik. Sea endale kõrgeid sihte ja tööta nende nimel. Võta ebaõnnestumist kui parimat õppetundi. Noorus on muide parim aeg erinevate asjade proovimiseks, mis annab sulle suurepärase võimaluse leida üles enda trumbid globaalses olelusvõitluses. Ja mis väga tähtis – ole sõbralik ja rõõmsameelne – sest sellised inimesed on igas seltskonnas hinnatud ja maailmas edukad.

Maailmas on küll palju edukaid inimesi, kes on jõudnud tippu head haridust omamata, aga veel rohkem on maailmas inimesi, kes on jõudnud tippu tänu heale haridusele. Vahet pole, mida sa õpid või kus sa õpid – haritud inimesel on alati rohkem uksi valla kui harimatul.

*Isiklikud õpikogemust pärinevad TTÜst, Tallinna Ülikoolist, Tartu Ülikoolist, Turu Ülikoolist Soomes ja EBSi Juhtimiskoolituse Keskusest. 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.