Viis põhjust, miks Savisaar peaks poliitikast taanduma

Edgar Savisaar mängis küll värvikat rolli Eesti iseseisvumise taastamisel 20 aastat tagasi, aga hiljem on tema peamiseks „saavutuseks“ olnud Eesti poliitilise maastiku määrimine. Savisaar on lähtunud suhtumisest – mida räpasem paistab poliitika, seda edukam on Keskerakond. Toon välja viis põhjust, miks Savisaar peaks poliitikast jäädavalt lahkuma:

 1. Endise KGB ohvitseri käest raha küsimine Keskerakonna valimiskampaania rahastamiseks. Tõe ja demokraatia odavmüük, mida asuti agressiivselt õigustama määrides valimatult nii ametiasutusi kui asjasse mitte puutuvaid isikuid. Välisriigist keelatud raha küsimine ei ole Savisaare jaoks juriidiline, poliitiline ega moraalne probleem. Eesti riigi jaoks on see aga äärmiselt tõsine julgeolekurisk.
 2. Räpane valimiskampaania ja keelatud vahendid (K-kohuke, reklaamiseaduse rikkumine, autoriõiguste vargus,  valimistelgid, kandidaatide ja häälte ostmine jne). Mõõdutundetu parteipropaganda tegemine avalikust rahast ja avalikes kanalites (Tallinna TV, Pealinna leht, linnapea makstud läkitused jmt). Linna ja partei rahakotid on lootusetult sassi aetud.
 3. Sundparteistamine ja korruptsiooni soodustamine. Tallinna linna ametnikkond on muudetud Keskerakonna tööbürooks, kus tööle saamise eelduseks pole teadmised vaid parteipilet. Keskparteistatud ametnike korruptiivsus on pigem reegel kui erand. Varsti ei ületa järjekordne korruptsioonijuhtum enam uudiskünnistki.
 4. Küündimatu suhtumine maksumaksja rahasse. Nii erakonna hiigelvõlad kui Tallinna linna masendav finantsseis oleks riiklikul tasandil hukatav. Valitseb populistliku raiskamise, varjamise ja homse arvelt elamise doktriin. Tallinn kui üks Eesti rikkamaid omavalitsusi ägab rusuva võlakoorma all.
 5. Vastutustundetu inimeste hirmutamine. Pidev krooni devalveerimisega hirmutamine peletas Eestist välisinvesteeringuid ja läks paljudele maksma tuhandeid kroone. Kusjuures peamised kannatajad olid venekeelsed inimesed, kes Savisaare infot pimesi usaldades kroone rubladeks vahetama tõttasid (rubla aga odavnes kiirelt).  Eakate hirmutamine valitsuse plaaniga pensionide vähendamise kohta oli teine Savisaare lemmik vale enne 2009. aasta valimisi. Ükski Savisaare ähvardus ja hirmujutt pole loomulikult täide läinud.

Savisaare käitumise võib kokku võtta sõnadega – riigimehelikkuse, moraali ja demokraatlike väärtuste sihikindel marginaliseerimine. Tulemuseks on kogu poliitika maine rikkumine, inimeste pettumus erakondades, oma riigis ja selle institutsioonides. Kurb, sest ühe Eesti suurima erakonna esimees peaks olema poliitilise kultuuri eestvedaja, eeskuju oma väärtushinnangute ja käitumise poolest. Savisaar on aga Põhjamaise poliitilise kultuuri vastaspoolus, kuuludes oma omadustelt jäägitult nõukaaegsesse väärtusruumi.

27 thoughts on “Viis põhjust, miks Savisaar peaks poliitikast taanduma

 1. Kõik on õige ja ma olen nõus kirjutatuga, aga milline oleks see vägi mis sellesama arusaama ka parteiparunile enesele MÕISTETAVAKS teeks.

 2. Kallis kaasmaallane, räägi asjast. Me teame kõik, et ta peaks taanduma jne. Räägi sellest kuidas me saame selle ellu viia.

 3. Eelkõnelejatega nõus. Tuleb pöörduda Mati Kaalu poole ja teha ettepanek see ainulaadne eksemplar toimetada Tallinna loomaaeda. Sellist olendit seal ju pole.

 4. kena tekst ja kõik on õige AGA mis on selle mõte.
  1. vastanduda edgarile, kellel on omad kindlad jüngrid, eristuda sellega? kõik vähegi mõtlevad olendid teavad eelpoolkirjutatut ju niigi.
  2. mis su positiivne sõnum on, kui ma fb-s su reklaami peale klikin siis tahaks alustuseks seda teada. luba midagi ilusat ja konkreetset, savisaar ei huvita mind, mida SINA teed? 🙂

 5. Olen täiesti nõus,mis temast on kirjutatud.Mina aga tahaks sm.Savisaarele öelda järgmist,vahel tuleb selline tundmus,et minul on tõesti häbi,et olen eestlane.See on aga väga valus inimesele,keda kasvatati kodus selliselt,et Eesti oli,on ja peab jääma riigiks,kus Eestlased võivad end tunda vabal maal elavate inimestena.Pean tunnistama,et minul on kaks väga suurt ja meeli köitvat juhtumisi elus olnud seoses Eestimaaga:olin tunnistajaks sini-must-valge taas vardasse tõmbamisel ja teine oli see,mis oli minule samuti väga meeldiv,kuid ka väga ärevust tekitav: pronksi öö.Läinud lõpuks sinna kus tal ehk parem ja minul täitunud suur unistus…

 6. Ettevaatust! Savisaar on ainuke põhjus,miks reformikad kesikutega kampa ei löö.Kui see põhjus kaob,siis on meil riigis sama olukjord mis praegu Tallinnas.Kas me seda tahamegi???

 7. Kui Savisaar nii HALB miks Tema rahva lemmik?
  Hmm.. Sa arvad , et sobid paremeni ta kohale , tead raha ja võim muudab inimesi , ole ettevaatlit !
  Edu …

 8. Toivo, ära samasta ennast rahvaga! Ma ei tea alla 40-aasta vanustest mitte kedagi, kes teaks kedagi, kes peaks lugu Savisaarest. Savisaar on pätt, rafineeritud pätt ja kõik. Lihtsalt ta valdab vene keelt ja räägib neile, kes eestikeelset ajakirjandust lugeda ei oska, et ta pole pätt. Lihtne. Vaata või ta kaaskonda – kapo võtab neid pätte üksteise järel ja üle päeva kinni. Või nüüd äkki ülemus oma alluvate eest ei vastutagi?! Mille eest ta siis vastutab? Ja kui millegi eest ei vastuta, siis mille eest ma talle linnakodanikuna palka maksan?!?!

  P.S. Palun mitte lugeda mu kommentaari Hr Aasa toetavaks, seda see pole.

 9. Mu sõber algatas kunagi Riigikogus Keskfraktsiooni loomise. Olime tol ajal kahekesi, kui tal see idee tuli ruumis edasi tagasi kõndides. Peagi ta pettus, lahkus ja maabus sealt RE-sse.
  See on näide juhtumist, kus Keskerakonna Juhi (nimetame teda nii, et vältida nime korrutamist; lisaks see sõna ise iseloomustab tabavalt ajaloos varem olnud poliit-, riigijuhte kuni isikukultuseni välja, seega rahvus- ja riigi eksistentsi ning kaasnevate tragöödiateni) kõrval ei saa tõsiseltvõetavad ja visiooniga isiksused ning seltskonnad koos toimida.
  Ise pole tema kõrgeaususe hr. Juhiga otseselt kokku puutunud, aga töötanuna ka Tallinna Linnavalitsuses, kui Juht juhtis LV volikogu, oli LV-s tunda ebatervet õhkkonda, ametnike kummalist käitumist: töötegemine muutus naljanumbriks, poliitiliseks tõmblemiseks, näitajate tagaajamiseks vaid näitajate pärast. Sellel ajal paljud Omandireformiameti töötajad astusid äkki koos Keskerakonda. Miks? Mis nad said? Jah mõned said üht-teist, nagu hiljem ajakirjandusest lugeda on olnud. See meenutas nõuka kommunistlikku parteid, kuhu omal ajal ka kas igaks juhuks, saama, hirmu või karjääri pärast astuti või oldi lihtsalt rumal, saamatu, manipuleeritav – loll aga aktiivne.
  Sama ideoloogia ja vaimsus jutumärkides saadab ka seda seltskonda, mis nagu jäänuk tänapäeva edasiarenenud ühiskonnas – KE-sse koonduvad teatud isikuomadustega isikud, kes tingimusteta aktsepteerivad Juhi mentaliteeti, on kuulekad, allutatavad/manipuleeritavad kas vabatahtlikult või sunniviisiliselt. Ajaloos on teada, mis sõnakuulmatutega juhtub.
  Sellise seltskonna tegevus oleks nagu kohaliku turu võis siis poliitmaastiku solkimine, kus teised seltskonnad peavad piltlikult öeldes haarama samad relvad, et ellu jääda. Ei saa katjuušatule (alatuse, reetmise) vastu minna sõnadega, eeskujuga, sest lendmiinid on sõnakuulmatud, hävitavad. Selline koletuslik sõda/poliitsuundumus tuleks peatada nii nagu omal ajal EKP poliitsuundumus peatati – kõigi tol ajal võimalike relvadega, aga veretult.
  if

 10. Miskit jäi kripeldama
  – idaraudteelane, kas tõesti sama isik?
  Kunagi Viljandis oli lapsepõlvesõbraks keegi Miša Bushujev. Tema isa olnud Viljandi Julgeolekuülem (KGB). Lapsena ma ei osanud muud arvata, kui et Miša oli üks sõpradest, kellega koos sõimes, aias oldud ja mängitud. Oli väga tore ja vapper sõber, ainult vene keelt oskas halvasti, kuigi see oli ainus kodune keel. Ühel hetkel nende pere viidi üle Pärnusse. Siis kuuldus, et nad on Tallinnas. Kuskilt sain ka aadressi. Kust, ei mäleta, see oli TPI ajal. Tahtsin minna Mišat vaatama, polnud palju aastaid näinud, aga ei saanud sel korral nende Kadrioru majja sisse. Teist korda enam ei julgenud. Miskipärast hirm tuli peale, sest olin ju suureks saanud ja asjadest aru hakanud saama. Lapsepõlvesõber küll, aga millega pere tegeleb!
  Nüüd kuulen, et jälle idaraudteetegelased siin Eestis aktiivsed sh. keegi Bushujev!
  Kas tõesti Eesti on „nii suur“ ja Vene „nii väike“, et „nad“ siin kokku saavad vaid endisi aegu meenutamaks või ma eksin? Aga jälle natuke hirm, sest asjas palju teadmatust, nagu omal ajal öölaulupeol või Toompea väravate taga läbi öö kaasa elades, osaledes või kui tankid olid Eestis ja ma Soomes. Kui ka nüüd paljud hakkavad julgemalt mõtlema, ütlema, osalema, saame ehk koos jällegi sellest hirmust üle. Salakavalus kardab igal juhul päevavalgust.
  if

 11. Пока никто для нас не сделал что-нибудь хорошее – имею в виду – работу. Если мне 57 лет и вот уже 8 лет никуда не устроится, так почему мои молодые дети с образованием и знанием эстонского языка тоже не могут найти достойную для себя работу? Почему лучшие уезжают за границу?. Это плохое отношение к ЛЮДЯМ СВОЕЙ СТРАНЫ. Будет другой, не Сависсаар, что изменится? Ведь и другие были? Kirjutasin vene keeles. See on minu ema keel.

 12. Rita, ole palun hea ja ütle, mida su lapsed teha oskavad. Äkki saak neile tööd pakkuda. Minu kogemus on küll selline, et tööjõu puudus on Eestis palju surem mure, kui tööpuudus.

 13. Härra Savisaar on poliitik -mitte aga mingi kaltsutükk mida käänata ja väänata. arvan et on palju naisi poliitikasse topitud kes vöiksid kodus meestele süüa ja teha ja oma lapsukesi kanseldada.poliitika jäägu ikkagi tarkade meeste mängumaaks.

 14. Aga kuhu jäi loetelust tema käitumine pronksiööl, kui ta otseselt õigustas neid purjus laaberdajaid ja märatsejaid? Minu silmis on see sama hea kui riigireetmine. Ühtlasi ka põhjus, miks taas ei hääleta KE poolt, kuigi loen end vaadetelt pigem vasakpoolseks ning programmiliselt peaks ehk just Tema partei olema mul see õigem. Usun, et on teisigi kes võiksid muidu Keskerakonda toetada vaadetelt, kuid ei tee seda just ühe isiku pärast.

 15. psühholoogid on tõestanud, et on hetki, mil inimene võib olla seisundis, kus ta on kõigeks võimeline.
  Edgar, kui pidevas afektiseisundis – jur, psühh (kuri)teo toimepanija ülierutusseisundis viibiv persoon, ei tohiks istuda meeri toolil ja omada enda käsutuses meediavahendeid endast sõltuvusseisundi tekitamiseks. Meie meer ei mõtle tegutsedes tagajärgedele, talle on tahtis vaid oma ego upitamine.Tema lummusesse sattunud, endast lugupidavad naised, nt. Erika, Evelin, Vilja jt. on temast ära pööranud, sest mehel pole sisu. Tõelised mehed ei joondu juba ammu enam Savisaare järgi. Palju kisa ei millestki ….

 16. Ta on ju samasugune marionett suuremas mängus nagu omal ajal olid Napoleon ja Hitler. Annaks taevas, et ta kunagi presidendiks ei saa!

 17. Edgar Savisaarele on väärikas järglane Kadri Simson.Kui Kadri noka lahti teeb siis kohe algab valitsuse poriga ülekallamine.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.