Pere kasvatamine eeldab kindlustunnet tuleviku ees

Laste saamine on kindlasti iga pere äärmiselt isiklik otsus. Lapsi ei saada selleks, et hankida mingeid toetusi või et tasuda tänuvõlga riigi ees. Kahe õnneliku pisipõnni onuna tean, et lapsed sünnivad ikka hoolimisest ja armastusest. Ometi on palju asjaolusid, mis võivad tekitada ebakindlust ja pere kasvatamise otsust edasi lükata. Riigi ülesanne on tagada sellised tingimused, et lapse kasvatamine oleks piiritu rõõm, mitte lõputu mure.

Reformierakonna perepoliitika eesmärk on luua Eestist peresõbralik riik, kus inimesed soovivad hea meelega lapsi saada ja kasvatada. Perekeskse ja turvalise elukeskkonna loomiseks peame oluliseks järgmisi lubadusi:

  1. Vanemahüvitise süsteemi jätkumine. Vanemahüvitis on andnud peredele kindlustunde pere juurdekasvu kavandamiseks. Suuresti tänu vanemahüvitisele on Eesti iive üle 20 aasta jälle tasakaalus. Vanemahüvitis on üles ehitatud pere- ja tööelu ühitamise ja tasakaalu põhimõttel, mille muutmine viiks sündide vältimiseni või emade olukorra halvenemiseni tööturul.
  2. Kindlustunde tagamine peredele lapse kasvatamiseks ka pärast vanemahüvitise perioodi lõppemist. Peretoetuste maksmisel peab edaspidi kehtima põhimõte, et toetatakse rohkem neid, kes reaalselt rohkem abi vajavad ja kel on rohkem lapsi. Riigieelarve võimaluste tekkimisel kehtestame tugisüsteemi lasterikastele peredele ja üksikvanematele.
  3. Igale soovijaile pere vajadustest lähtuva lapsehoiuteenuse kindlustamine. Majanduslike võimaluste tekkimisel jätkub programm „Igale lapsele lasteaiakoht!” – iga lasteaiaealine laps peab saama oma koduomavalitsuses käia soojas, valges ja lapse arengut toetavat mängu- ja õpikeskkonda pakkuvas lasteaias. Et lapsevanematel oleks mugav ja lihtne leida sobiv lastehoiuvõimalus, koondame omavalitsuste infokeskkonnad ühtsesse lapsehoiu infosüsteemi.
  4. Lapsekesksuse tegelikuks rakendamiseks tuleb suurendada õpetajate arvu lasteaialapse kohta. Reformierakond peab õigeks, et ühe pere lastel on õigus käia samas lasteaias.
  5. Huvihariduse edendamiseks ringiraha kehtestamine. Noorte huvitegevuses osalemise suurendamiseks ja riskikäitumise vähendamiseks kehtestame majanduslike võimaluste tekkimisel ringiraha.
  6. Tugi lastetutele peredele, kes soovivad lapsi. Reformierakond toetab lastetusravi, et tagada võrdne võimalus lapse saamiseks ka neile, kellel meditsiinilise sekkumiseta see võimalus puuduks.

Me kõik soovime, et Eestis sünniks lapsi veelgi rohkem. Aga et noored pered võiks oma tulevikus kindlad olla, tuleb Riigikogu valimistel hääletada mõistagi Reformierakonna poolt.

* Pildil on õetütar Piibe oma koduaias suve nautimas (Foto: Jaan Jagomägi)

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.