Nälg teeb IRLi tigedaks

siim

IRLi nälg väikese segaduse järgi on nad pannud ootamatult üsna kummalist juttu ajama. Jääb vaid üle mõtiskleda, kas veiderdatakse rumalusest või hoopis vastupidi – väga sihilikult … Teemaks mõistagi Eesti esindaja nimetamine Euroopa Komisjoni. Kummutaks kiirelt mõned IRLi välja öeldud argumendid.

1) IRL väidab, et praegune Kallase koht on ebaoluline. Tegelikult ei ole Eestil lootustki ilma Kallaseta saada endale uuesti Komisjoni asepresidendi kohta. Kallas on kusjuures ainus asepresident uutest liikmesriikidest.  See on väga kõva sõna. Kallase tööd on kiitnud kõik Eesti välispoliitika eksperdid ja ka Euroopa Komisjoni praegune president Barroso (täpsemas sõnastuses “esmaklassiline”).

2) IRL väidab, et Eesti peaks endale nõudma paremat porfelli ja n-ö oma teemat. Tegelikult ei ole Eestil kui miniriigil erilist võimalust mingeid nõudmisi esitada. Ja ega Euroopas ei saa riigid  “oma” teemasid volinike kaupa, pigem läbi erinevate initsiatiivide või institutsioonide. Lõpuks võib kodune kaerajaan ja venitamine viia hoopis selleni, et Eestile jääb ühel hetkel mõni täiesti marginaalne portfell. Vot siis võiks küll Kallas parem koju tulla.

3) IRL väidab, et Eesti kiirustab praegu. Tegelikult on juba 11 liikmesriiki juba oma kandidaadi esitanud ja iga päevaga lisandub mõni uus.  Oleks naiivne arvata, et Brüsseli suurtes telgitagustes ei käi juba praegu kibe taustatöö ja eelläbirääkimised. Kusjuures valdavas enamuses liikmesriikidest jätkab senine volinik, mis on vaieldamatult läbirääkimistel trumbiks.

4) IRL väidab, et volinik peab Brüsselis ajama jõuliselt Eesti asja. Tegelikult peaks isegi IRL teadma, et Komisjoni volinik EI TOHI ajada oma liikmesriigi asja. See on lausa keelatud. Volinik on küll määratud oma kodumaalt ja mõistagi esindatakse teatud väärtusi ja seisukohti, aga volinikuna esindatakse Euroopa Komisjoni ja ELi kui terviku huve.  Samas on Brüsselis kõigile teada, et Eestit tuntakse seal just läbi Kallase kui äärmiselt tunnustatud ja professionaalse juhi. Paremat müügimeest Eestil lihtsalt pole.

Muidugi oleks omamoodi tore, kui Kallas naaseks Eestisse ja realiseeriks siin oma võimeid. Aga praegu tuleb Eesti riigi huvid seada esmakohale. Alati võib ju arutada paremaid kandidaate, aga sel juhul olgu põhjused selged ja argumendid tugevad.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.