Kuidas meelitada Eestisse uusi investeeringuid ja tasuvaid töökohti?

Suve hakul peeti Tallinnas EASi eestvedamisel rahvusvaheline konverents, kus Skype`i, IBMi, Oracle`i ja Nokia tippjuhtide osalusel arutati välisinvesteeringute riiki meelitamise võimaluste ja tingimuste üle. On selge, et kõikvõimast võluretsepti on raske välja mõelda. Primitiivne on ka loota, et mõni üksik toetus või maksusoodustus toob riiki lõputult otseinvesteeringuid ja tasuvaid töökohti. Pigem toob edu mitme faktori ühine sünergia.

Talendid – Skype`i juht Sten Tamkivi pidas just võimekate talentide olemasolu kõige olulisemaks teguriks investeeringute asukoha valikul. Teenustekeskses globaalses äris pole võimalik midagi märkimisväärset arendada, kui sul puuduvad suurepärase hariduse, töökultuuri ja ärivaistuga inimesed. Üldine palgatase riigis on seejuures teisejärguline, sest rahvusvaheliste tippude sissetulekud on ühesugused nii Singapuris kui Poolas.

Ettevõtluskeskkond – madalad maksud, lihtne ja läbipaistev seadusandlus, õigusriik ja toimiv õigussüsteem. Kindlasti ka tugevad ülikoolid, kes teevad erasektoriga teadus- ja arendustegevuses tihedat koostööd. Loomulikult peab riik tagama elementaarse infrastruktuuri. Üha enam hindavad ettevõtjad aga maksukeskkonna etteaimatavust.

Internetiseeritus – wifi, lairiba, kodused ühendused, Interneti odav ja kiire kättesaadavus. Kõik see, mis Eestis tundub paljudele nii lihtne ja loomulik on ometi veel paljudes rikastes riikides vaegarenenud. Kaasaegne äritegevus eeldab aga ülihäid kommunikatsioonikanaleid.

Kultuursus ja avatus – tolerantsus, keelteoskus, aga ka austus võõramaise vastu. Siia võib liigitada ka turvalisuse kõige laiemas mõistes. Avatust suurendavad rahvusvahelised õppeasutused, sest tihti liiguvad talendid koos lastega, kes mõistagi tahavad jätkata kvaliteetset kooliteed.

Hea ligipääs – lennu-, maantee- ja rongiühendused. Suur raha liigub üldjuhul lennukiga, aga kui riiki pole võimalik mugavalt ligi pääseda, siis maandub raha lihtsalt mõnes teises riigis. Kui Skandinaavia välja arvata, siis on kiirete transpordiühenduste valdkonnas meil hetkel kõige suuremad puudujäägid.

Äri alustamise lihtsus – vabad äripinnad, soodsad litsentsid ja maksud, minimaalne bürokraatia. Eesti on just äri alustamise lihtsuses maailma esirinnas. Suurim teene selles on Rein Langi juurutatud ettevõtjaportaalil (ettevõtte alustamine 15 minutiga).

Kokkuvõtlikult öeldes määravad uute investeeringute asukoha kompetentsid, infrastruktuur ja suhtumine. Ülemaailmse majanduskriisi tulemusena mängib üha suuremat rolli riigi usaldusväärsus, makroökonoomiline ja maksusüsteemi stabiilsus. Aga loomulikult pole see veel kõik. On tegureid, mida me kuidagi muuta ei saa. Näiteks suurte turgude lähedus või kliima. Just kehva kliima tõttu pole näiteks piiramatute võimalustega Nokia leidnud endale uut tippjuhti väljastpoolt Soomet. Elu Californias on lihtsalt mõnusam kui Espoos.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.