Imedemaa Kasahstan

DSCN0318

7.-9. september õnnestus peaministri visiidi raames külastada Kasahstani. Kui enamik (noori) inimesi teab Kasahstani eelkõige  filmikangelase Borati järgi, siis päris maailmas on tegu uue tõusva tähega Kesk-Aasias. Õitsele puhkenud arengu taga pole aga midagi muud kui diivanist purskuv nafta ja maapõues peituv Mendelejevi tabel täies koosseisus. Lisaks lõpututele naftadollaritele teeb riigi eripäraseks ka kõikvõimsa presidendi Nursultan Nazarbajevi ambitsioonikad plaanid.

Kohtumistel presidendi, Senati esimehe ja peaministriga räägiti mõistagi kahe riigi headest suhetest, lisaks veel koostööst põlevkivi ja transiidi valdkonnas. Kui Kasahstani rikkus peitud eelkõige maapõues, siis Eesti riik võib uhke olla oma e-valitsuse, Skype´i ja kõrge internetiseerituse üle. Igal juhul oleks Eesti kõrgtehnoloogia ja IT-alase know-how viimine Kesk-Aasiasse nutikas ja kasulik plaan. Ja muidugi oleks tore, kui Kasahstani maavarad ja muud tooted leiaks tee Euroopa turgudele läbi Eesti raudtee ja sadamate. Kahjuks takistab neid plaane meie ühise naabri Venemaa protektsionistlik ja ebamõistlik majanduspoliitika (kõrged tollimäärad, eritariifid jne).

Vaieldamatult on uuenenud Kasahstani suurim vaatamisväärsus pealinn Astana. 1998. aastal otsutas Nazarbajev, et senise pealinna Alma-Ata asemel rajatakse uus pealinn keset tühja steppi Astanasse. Sisuliselt viie aastaga on ehitatud üles täiesti uus superlinn, mis näeb välja nagu Dubai. Loomulikult on linn rajatud president Nazarbajevi isiklike jooniste järgi. Muuseas on president kohendanud ka Kasahstani riigi hümni viisi ja sõnu… Olles samal ajal ka võimekas maaldeja ja tennisist. Selline ongi tänapäeva valgustatud monarh (kusjuures ametisse määratud elu lõpuni).

DSCN0264

Astana on igatahes võimas. Mitte ühtegi juhuslikku detaili ega liigset elementi. Küll aga hulgaliselt paleesid, alleesid, viadukte, muuseume, pilvelõhkujaid ja losse. Juba täna elab Astanas üle 600 tuhande inimese, aga ehitused käivad miljoni piiri ületamiseks lähimal ajal. Nagu president ütles – uue linna rajamine tühjale kohale tõestab kasahhidele, et nad on kõigeks võimelised. Tõepoolest, kõrgete nafta- ja gaasihindade juures on võimalik korda saata imesid.  Kui ka demokraatia ja isikuvabaduste edendamine sama jõudsalt edeneks kuuleks me kasahhidelt veel suuri tegusid.

Kasahstan on territooriumilt üheksas riik maailmas. Rahvaarv on ligi 16 miljonit, aga kasvab kiirelt. Ja kui su naabriteks on Venemaa ja Hiina, siis tulebki mõelda suurelt. Mastaabid on seal igatahes muljetavaldavad. Meie visiidi ajal alustati 2000km (sic!) pikkuse maantee rajamist Hiinast Venemaale.

Borati ja tema õde ei õnnestunud seekord kohata, aga küllap siis järgmine kord.

One thought on “Imedemaa Kasahstan

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.