Eesti toetab riigihangete lihtsustamist

Otsustasime eilsel Riigikogu majanduskomisjoni istungil toetada Euroopa Komisjoni algatust, mille eesmärk on muuta Euroopa Liidus (EL) tehtavad avaliku sektori hanked lihtsamaks ja paindlikumaks.

Riigihangete kulud moodustasid 2009. aastal EL-is 3,6 protsenti sisemajanduse koguproduktist (SKP) ehk üle 420 miljardi euro. Samas on 98 protsenti liikmesriikides sõlmitud lepingutest tehtud oma riigi pakkujatega. See on märk, et avalike hangete osas EL-i siseturg ei toimi. Seetõttu peame õigeks lihtsustada väikese ja keskmise suurusega ning alustavate ettevõtete juurdepääsu riigihangetele. Kindlasti tuleb EL-is tervikuna edasi arendada e-hangete süsteemi, mis võiks kasu tuua just Eesti ettevõtjatele.

Direktiivi kohaselt paranevad ka võimalused hankijal tasuda otse alltöövõtjatele, mis peaks vähendama pettuste ja tööde valmimisega seotud riske. Samuti avarduvad võimalused arvestada hangetel toodete ja ehitiste terve eluea majanduslikku maksumust, mitte ainult odavaimat soetusmaksumust. See võimaldab oluliselt tõsta hangitava objekti kvaliteeti, edendada innovatsiooni ja keskkonnasäästu.

Euroopa Komisjoni esialgsete prognooside kohaselt jõustuvad uued riigihangete reeglid 31. juunil 2014.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.