Ebaõnnestumise päeva tuleks tähistada ka Eestis

Soome kogemust järgides tuleks ka Eesti ühiskonnas propageerida suhtumist, et ebaõnnestumine ei ole maailma lõpp, vaid õppetund, mis võimaldab targemana uuesti alustada. Seetõttu võiks sarnaselt Soomega meilgi tähistada ebaõnnestumise päeva.

Eesti vajab inimesi, kes tahavad muuta maailma ja kes üritavad edasi hoolimata varasematest läbikukkumistest. Ebaõnnestumine on loomulik osa õppimise ja arenemise protsessist. Igast kogemusest saab õppida ja õpitust järeldusi tehes edaspidi edukam olla. Seetõttu tuleb muuta ühiskondlikku suhtumist ja julgustada inimeste ettevõtlikkust, aktiivsust ning riskivalmidust. Vähem peaks kritiseerima neid, kes mõnes heas ettevõtmises on nurjunud. Ebaõnnestumise aktsepteerimine ja kogemuslik väärtustamine on pika-ajalise edu saavutamise oluline eeldus.

Riskimine ja mugavustsoonist väljaspool tegutsemine sünnitab uusi projekte ja firmasid, kus luuakse töökohti ja arendatakse majandust. Ebaõnnestumise päeval saaks pidada seminare ja kohtumisi, kus ühiskonnas tuntud ja edu saavutanud arvamusliidrid räägivad oma senistest ebaõnnestumistest, edumudelitest ja õppekogemustest. Eestis on palju väga tublisid inimesi, kes on tippu jõudnud vaatamata raskustele ja põrumistele. Nende hulgas on nii ärimehi, poliitikuid, sportlasi kui kultuuritegelasi.

Eestis võiks tähistada ebaõnnestumise päeva Soomega samal ajal ehk 13.oktoobril. Ebaõnnestumise päeva võiks korralda EAS või Arengufond, sest ürituse peamine eesmärk on inimeste ettevõtlikkuse suurendamine. Tegemist poleks kindlasti riikliku pühaga, vaid lihtsalt päevaga, mis on pühendatud õppimisele ja innustamisele.

Vaata ka Soome ebaõnnestumise päeva veebilehte: http://epaonnistumisenpaiva.fi/

 

 

8 thoughts on “Ebaõnnestumise päeva tuleks tähistada ka Eestis

 1. Tervist,

  Tänase ACTA diskussiooni valguses üks küsimus – kas siinses blogipostituses olev Simpsonite multikast pärit ekraanipilt on kasutuses FOX Networki loal?

  Aitäh.

 2. Õige tähelepanek ja tänud tähelepanu juhtimast. Tuleb tunnistada, et kuigi mul polnud selle pildi kasutamisel ärilisi huvisid, siis ilma Fox Broadcasting Company loata pole seda siiski korrektne kasutada. Ma ei müü blogis reklaami ega teeni klikkidelt, aga googeldades leitud fotode kasutamisel tuleb arvestada autoride võimalike huvisid. ACTA pole antud juhul isegi teema, sest ka hetkel kehtivad autorikaitseseadused reguleerivad selliseid küsimusi.

  PS. Olgu siiski lisatud, et oled Simpsonite andunud fänn juba ligi kakskümmend aastat, nii et pisike lisareklaam sellele fantastilisele seriaalile antakse vast andeks:)

  • Ausalt öeldes, mina nõuaks Teile vastava simpsonitest pärit ja FOX Broadcastingule kuuluva pildi kasutamise eest 30 aastast vanglakaristust ja 30 miljoni EUR’i suurust rahatrahvi. Tundub radikaalne?

   Olgu, las ma seletan oma mõttekäigu ilusti lahti. Antud juhul kasutasite kaadrit animeeritud seriaalist Simpsonid. Selleks, et antud kaadrit üldse inimesed saaks näha on mitmeid võimalusi alustades televisioonist lõpetades DVD ostmisega. Siin kohal oletame, et meie 1,5 miljoni inimesega riigis on antud kaadrit televisioonist näinud 30% rahvast. Simpsonid on siiski populaarne saatesari ja see oletus võib enamvähem paika loksuda. Ülejäänud 70% peaks ootama kordust või hankima siis DVD komplekti. Antud juhul kasutan täpselt samalaadseid väited rahavoogudest autoritele, nagu tänapäeval meedias kajastatakse. Oletades, et DVD komplekt kogu Simpsonite hooajaga maksab suurusjärgus 30EUR-i on potensiaalne saamata tulu Fox Broadcastingul (1500000*0.7)*30EUR = 31500000 EURi. Lisaks on muidugi see suur hüpe antud episoodi illegaalses alla-laadimises, mis võis juhuslikult olla ka põhjustatud just nimelt Teie blogi postituses illustreerivast pildist.

   Väga tore arvutuskäik ja mitmelpool mujal meedias läbi käinud sarnane viis autorite saamata tulu arvutamine. Lisaks nõuaks ma loomulikult ameerika suurkorporatsioonide eeskujul 30 aastast vangistust lihtsalt selle pärast, et luua 1 pretsedent . Tuua see 1 näide ülejäänud rahvale, hirmutamaks neid eales samasuguse apsaka tegemise eest.

   Tänapäeva Eestis ei loe, kas Teie blogi müüb reklaami või mitte, sest puudub reaalselt “mitte-kaubanduslikel eesmärkidel autorikaitse seaduse rikkumine”. Samas olete ka Teie saanud kaudselt tulu, olgu see siis kasvõi järgmistel valimistel mõne lisa hääle saamine just nimelt antud artikli kirjutamisega.

   Edu teile igatahes edaspidiseks.

 3. Hei, tänud vastamast.

  Õiged punktid, kuigi “ärilise” huvi vastu veidi vaidleks – poliitiku äri on populaarsus ja saada (taas)valituks. Kodulehe ja siin avaldatud mõtete eesmärk leida toetajaid nii et kogu avaldatud materjal üsnagi “äriline”.

  Autorikaitseseaduse kaitse mõte on ACTA diskussioonis oluline nii palju, et üks sagedasemaid kriitikaid seisneb ju just küsimuses, et kui ACTA olemasolevat seadust ei muuda, siis miks teda üldse vaja. Kusagil on ilmselt kommunikatsioonis möödalaskmine tehtud, kui nii palju kriitikuid ja kriitikat. Peaministri ülbitsev sõnavõtt ei tee ka asja paremaks.

  Tervitused Londonist

 4. Väga huvitav arutlus ja arvutus:) Jään siiski oma veendumuse juurde, et kriminaalseks muutub autoriõiguste rikkumine äriliste eesmärkide nimel, mis mul puuduvad. Aga pole midagi parata, et peame õppima uute reeglitega internetiajastul igas valdkonnas. Olgu siiski lisatud, et ma ei tundnud kordagi, et suvalise fotomaterjali kasutamise keeld piiraks kuidagi minu sõnavabadust või teisi põhiõigusi. Vabadused ja kohustused peavad olema tasakaalus.

  Edu Teilegi, Jaan.

  • Aga toome taas ilusaid radikaalseid näiteid. USA-s eksisteerib selline seadus nimega “Digital Millenium Copyright Act” ehk lühidalt DMCA. Siin kohal ACTA-s see veel niiväga ei kajastu, aga peagi aktuaalseks muutuv “Trans-Pacific Partnership” ehk TPP on tunduvalt radikaalsem ja on peaaegu üks-ühele koopia DMCA-st. Selle “lepingu” tulemusena saaks Fox esitada nn. “DMCA Take Down Notice”-i, millega palutakse näiteks reform.ee teenusepakkujalt kogu reform.ee kinni panna just nimelt ühe sellise pildi kasutamise eest.

   Teie sõnavabadust hetkel tõesti ei piiratud. Eemaldasite pildi kiiresti ja tegelik majanduslik kahju autorikaitse objekti omanikule oli ka tegelikult imepisike. Samas, kui ACTA sarnased lepingud jõustuvad ja neile veel karmimad lepingud järgnevad, pole elu siin maarjamaal enam nii roosiline. Mõelge ise ka tulevikule, potensiaalselt olete ju ise ka hetkel olnud kriminaalkorras karistatav kurjategija.

   Parimat!

 5. “Olgu siiski lisatud, et ma ei tundnud kordagi, et suvalise fotomaterjali kasutamise keeld piiraks kuidagi minu sõnavabadust või teisi põhiõigusi”

  Soovitan tutvuda lehega http://www.youtube.com – teoreetiliselt ACTA tsenseeriks tohutult suure osa sealsest loomingust. Kusjuures see simpsoni pilt on hea n2ide kuiv6rd yhetasandiliseks ning halliks muutub internetimaailm p2rast ACTA-t, ja seda niiv6rd naeruv22rsetel alustel – iga pildikese jaoks on tarvis saada luba… absurd. Aga okei, poliitiku blogi kannataks k6ige v2hem, kuid nagu eelpool juba mainisin, youtube-i fenomen saaks tohutu l88gi.

 6. Eks terve autorikaitseseadus tahaks üle vaatamist. Miks peab pildi kasutamise eest rohkem maksma, kui näiteks sõbrale tabureti “laenutamist” õhtusöögil. Tabureti autorile jääb seljuhul ju autoritasuta saamata. Tundub, et terve see autorikaitse seltskond saeb oksa millel ise istub. Tahaks teada mismoodi bändid, kunstnikud jms ennast legaalselt promoks? Praegune piraatlus on suuresti ka võitlus meeletute hindade vastu, mida sellised korporatsioonid ettekirjutavad. Parem võidelge autori alla kuuluvate diskrimineerimise üle, näiteks DVD regioonid, muusika ostmise võimalus ainult teatud piirkonnas elamise alusel jne.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.