airBalticu allakäik ei ole Eesti reisijate huvides

 

Läti lennufirma airBalticu täielik kärbumine Baltikumi lennundusturul ei ole Eesti lennureisijate ega AS Tallinna Lennujaama huvides. airBaltic on Estonian Air´i ja Ryanair´i järel suuruselt kolmas lennukompanii Tallinna Lennujaamas, mis teenindab ligi 20 000 reisijat kuus. On reaalne oht, et airBalticu kadumisel jääks osa nendest reisijatest ka teiste lennufirmade poolt teenindamata ning lennuvõimalused Tallinnast halveneksid lühikeses perspektiivis tunduvalt.

Lennundus on äärmiselt kapitalimahukas ja riskantne äri, kus otsuseid ei tehta kergekäeliselt. Iga uue lennukompanii toomine Tallinna nõuab suuri pingutusi. Ühegi lennukompanii kadumine turult ei ole  seega reisijatele ega lennujaamale kasulik.

On selge, et airBalticu segased rahastamisskeemid, kliente lollitamised ja ebamajanduslikud otsused ei saanudki olla jätkusuutlikud. Lennundus peab toimima vaba konkurentsi ja turumajanduslikes tingimustest. Konkurents liinidel ei ole ainult lennureisijate huvides, see võib kasu tuua kogu sektorile tervikuna. Värskeim näide on Tallinn-Moskva liinilt, kuhu hiljuti lisandunud uus lennukompanii ei võtnud ära vana vedaja klientuuri, vaid reisijate arv liinil lihtsalt kahekordistus. Turule mahuvad mõlemad lennukompaniid ja seda korraliku täituvusega.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.