Aeg rajada Saaremaa sild

Reformierakond on oma transpordi programmis eraldi esile tõstnud Saaremaa silla rajamise. Tallinnast Mäoni ulatuva neljarealise maantee kõrval on Saaremaa silla ehitamine üks olulisemaid eesmärke. Püsiühendus mandri ja Saaremaa vahel pole vajalik ainult saarlastele endile, vaid on mõistlik terve Eesti riigi jaoks. Esimene uurimustöö Saaremaa silla kohta valmis muide juba 1936. aastal.

Silla valmimiseni sõltub ligipääs Saaremaale peamiselt praamiühendusest. Hetkel korraldab Virtsu-Kuivastu vahelist laevaliiklust monopoolses seisus ettevõtte, kelle eksklusiivleping kehtib veel 2016. aastani. Tänavu toodi liinile küll uus ja suurem parvlaev, aga probleemid sellega ei kadunud. Igaüks, kes on üritanud nädalavahetusel ja eriti suvisel ajal praamiga Saaremaal käia, on kogenud meeletuid järjekordi ning mõttetut aja- ja närvikulu. Laevadel ja sadamates puudub siiani isegi kvaliteetne wifi-ühendus.

Riigipoolne dotatsioon praamifirmale on kasvanud igal aastal ja ulatub kümnete miljonite kroonideni. Ometi ei saa praegust praamisõitu pidada ei mugavaks ega odavaks. Samal ajal on praamifirma enda rentaablus ja kasum isegi kriisi ajal lausa kosmiline (ca 70 miljonit krooni). Põhjus on väga lihtne: konkurentsi puudumine.

Pikas perspektiivis on riigile laevafirma toetamisest kindlasti odavam silla ehitamine. Püsiühenduse abil elavneks kaubandus- ja turismisektor ning elukvaliteet tõuseks mölemal pool silda. Inimesed võidaksid nii rahas, kuid mis tänapäeval veelgi tähtsam – nad säästaksid palju vaba aega. Enam ei peaks nädalavahetusel saarel käimiseks 10 tundi autoga järjekorras veetma, tuulistel päevadel tormilõksu jäämisest rääkimata.

Hetkel on püsiühenduse rajamise jäme ots majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi kätes. Juba kolm-neli aastat tehakse MKMi tellimusel järjekordseid keskkonnauuringuid. Loodetavasti selgub lähiajal uuringute tulemus ja siis saab juba kiirkorras minna edasi finants- ja ehitustehnilise küsimuste lahendamisega.

Reformierakonna transpordi programmi leiad siit: http://www.reform.ee/et/Valimised/Programm/Transport

One thought on “Aeg rajada Saaremaa sild

 1. Tere,

  Siin ei ole asi üksnes praami järjerkordades.
  Ja kindlasti ei paranda olukorda suuremate praamide toomine liinile.
  Probleem on ju liiklusohutuses teedel.
  Mida rohkem autosid praamilt korraga maanteele sõidab ja samal ajal tuleb samasugune hulk vastassuunast praamile, seda katastroofilisemaks liiklusohustus seisukord muutub teedel.
  Kujutage veel ette seda olukorda talvel libedaga, või mis iganes halvendavate tingimuste kokkulangemisel.

  Sild hajutaks sellise ebanormaalse olukorra liikluses.

  Samuti peaks olema võimalik sisse nõuda kahjud, mis praamijärjekorras aega kaotades. Need on väga suured summad, mis sellega tekivad. Selline sundolukord järjekorras võib olla ainult ajutiselt.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.